
Zdunowska biblioteka wraz z filiami w Baszkowie i Konarzewie działa nader aktywnie. Za nami kolejna edycja akcji „Bibliotekarz w przedszkolu”, prelekcja dra Macieja Hoffmanna, spotkanie na temat postcrossingu oraz „Tydzień z Internetem”.
Na spotkaniu w ramach akcji „Bibliotekarz w przedszkolu” mówiono o tym, jak pokonywać swoją nieśmiałość. Bibliotekarka z Konarzewa odwiedziła oddział przedszkolny w swojej miejscowości. - Dzieci wysłuchały opowiadania o nieśmiałym Stasiu, który szukał przyczyn swego lęku. Dodawał sobie animuszu, a mimo to bał się rozmawiać z dorosłymi w obawie przed ich krytyką. Ale pewnego dnia, kiedy zgubił się jego ukochany piesek, Wigorek, dzięki nagłej potrzebie odnalezienia go Staś zapomniał o swojej nieśmiałości. Myślał tylko o tym, jak znaleźć ukochanego zwierzaka. I nagle okazało się, że potrafił rozmawiać ze wszystkimi, że dorośli to osoby przyjazne, a obawy to tylko wytwór jego wyobraźni – wyjaśnia Joanna Krupińska ze zdunowskiej biblioteki.
Zorganizowano także spotkanie z lekarzem chorób wewnętrznych, doktorem Maciejem Hoffmannem. Temat brzmiał: „Odpowiednia dieta jako ważna część leczenia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych”. – Podczas prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną, uczestnicy dowiedzieli się, jak należy się odżywiać. Ważne jest, aby jeść zdrowo, ale nie odstawiać produktów, które dają nam energię. Jak powiedział pan Maciej – wszystko jest dobre, ale w odpowiednich ilościach. Wiemy już, jakie składniki powodują zatory w tętnicach, żylaki i jakich lepiej unikać, bo przyczyniają się do miażdżycy różnych części ciała – mówi Krupińska. Spotkanie z doktorem cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Kolejnym gościem była Ewa Szajna, a spotkanie dotyczyło postcrossingu. – Pani Ewa opowiedziała o swojej niezwykle ciekawej pasji – opowiada Krupińska. - Polega ona na wysyłaniu pocztówek z widokami różnych części kraju do osoby wylosowanej w systemie komputerowym. Ważne, aby napisać o sobie kilka słów lub przesłać pozdrowienia. Zdarzają się również kartki, które posiadają tylko jedno słowo czy też znak.
Jak przyznała Ewa Szajna, to córka zachęciła ją do korespondowania z innymi ludźmi, a jako że jest na emeryturze – robi to z chęcią. – Zobaczyliśmy, jak wiele kartek dostała już pani Ewa z różnych zakątków świata – Tajlandii, Panamy, USA, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Ukrainy – dodaje bibliotekarka. Postcrossing to wysyłanie kartek pocztowych ludziom na całym świecie. By mieć do kogo wysyłać, trzeba zalogować się w specjalnym serwisie społecznościowym, w którym losuje się daną osobę.
Zdunowska biblioteka oczywiście przygotowała się również do świąt wielkanocnych. W poniedziałek, 30 marca, w filii w Konarzewie odbyło się spotkanie, na które przybyły dzieci z tamtejszego przedszkola publicznego. - Przedszkolaki dowiedziały się, jak przygotowujemy się do świąt, dlaczego święcimy potrawy, dlaczego zając znosi wielkanocne jajka i co w polskiej tradycji oznaczają obrzędy lanego poniedziałku: śmigus i dyngus. Dzieci obejrzały pisanki wykonane różnymi technikami, a na koniec kolorowały swoje wydmuszki – mówi Krupińska.
Filia w Baszkowie po raz piąty włączyła się w ogólnoeuropejski projekt „Tydzień z Internetem”. Coroczna kampania ma na celu zachęcić jak największą liczbę mieszkańców do korzystania z Internetu. – Działania w ramach tej akcji polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań, na których pokazywane są ciekawe i praktyczne możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów i zastosowań nowych technologii, głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali – tłumaczy Krupińska. Tegoroczną edycję przeprowadzono pod hasłem „Selfuj się kto może!”.
(TOLDO)